Drzewa Dla Wrocławia – projekt #616

Zielone centrum i śródmieście!

Pomóż nam zdobyć 250 000 złotych na nasadzenia drzew na terenach zabytkowych i w śródmieściu (rejon nr 1). Możesz to zrobić, głosując na projekt #616 we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i zachęcając do tego rodzinę i znajomych. To nie jest trudne, a oddanie głosu zajmie Ci minutę! Pamiętaj, głosowanie pomiędzy 14 września a 1 października 2018 r.

Co proponujemy?

Bez wątpienia drzewa są ozdobą miast. Wpływają pozytywnie na nastrój ludzi, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają koncentrację. Dodatkowo pełnią niezwykle ważne funkcje środowiskowe: wytwarzają tlen, pochłaniają CO2 oraz zanieczyszczenia, chłodzą latem, zbierają nadmiar wody deszczowej w czasie deszczy nawalnych, są domem dla wielu stworzeń. Dlatego powinno być ich jak najwięcej.
Z wielu jednak powodów są usuwane z przestrzeni miasta. Od kilku lat liczba wycinanych rokrocznie drzew przekracza 10 tys. (tylko wg zezwoleń wydawanych przez Wydział Środowiska i Rolnictwa UM), wcześniej było to 5-6 tys. rocznie. Centralnie położone osiedla ucierpiały w czasie Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. A drzewa są szczególnie cenne w gęsto zabudowanym centrum i śródmieściu. Nowe nasadzenia powinny więc choć częściowo zrekompensować straty ekologiczne i krajobrazowe wynikające z wycinki dojrzałych drzew. Projekt obejmuje propozycje nasadzeń w 10 (tyle, ile to możliwe w tej edycji WBO) lokalizacjach centrum i śródmieścia, przy ulicach lub w ich pobliżu, w miejscach wyciętych drzew lub nigdy nie zadrzewionych. Naszym celem jest ich zazielenienie i zmiana krajobrazu miasta.

mapa-320pxRealizacja tego projektu w dalszej perspektywie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i mikroklimatu. Wpłynie również pozytywnie na samopoczucie mieszkańców – i to oni będą beneficjentami tego projektu. 

Zobacz już teraz przykładowe lokalizacje!

Przesuń suwak i sprawdź, jak dana lokalizacja będzie wyglądać po nasadzeniu drzew. Głosuj na projekt #616, a tak będzie wyglądał Wrocław. 

pl. Dominikański

ul. Peronowa

pl. Bema

Kiedy i jak głosować?

Głosowanie rusza 14 września i potrwa do 1 października. Można głosować wypełniając formularz przez internet (strona WBO) lub w wyznaczonych miejscach – w Centrach Obsługi Mieszkańca, w niektórych bibliotekach i mobilnym punkcie głosowania, który każdego dnia będzie na innym osiedlu (papierowo).

Korzystając z formularza do głosowania podajemy:

  • imię, nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer telefonu komórkowego do weryfikacji,
  • maksymalnie 5 numerów projektów: dwa ogólnomiejskie, po jednym rejonowym małym (do 250 tys. zł) i dużym (do 750 tys. zł) oraz jeden zabytkowy, w projektach rejonowych wpisując nr 616 „Drzewa dla Wrocławia” (projekt mały),
  • zaznaczamy pole, że jest się mieszkańcem Wrocławia oraz wyraża się zgodę na przetwarzanie przez Gminę Wrocław danych osobowych wyłącznie w związku z głosowaniem,
  • na koniec wpisujemy kod przesłany sms’em i potwierdzamy swój głos.

Kim jesteśmy?

Chcemy, aby Wrocław był zielonym, przyjaznym miastem. W 2014 roku założyliśmy Stowarzyszenie Ochrony Drzew „miastoDrzew”. Interweniujemy w urzędach, monitorujemy wycinki, pomagamy mieszkańcom. W 2016 przygotowaliśmy do WBO ogólnomiejski projekt #710 „Drzewa dla Wrocławia”, który zdobył 13 939 głosów i właśnie jest realizowany i tegorocznej wiosny posadzono ostatnie drzewa w jego ramach. Jeszcze przez 3 lata będą pod specjalną opieką. Dzięki niemu w całym Wrocławiu pojawiło się ponad 600 nowych drzew. Wiele z nich w miejscach, w których nikt inny by ich nie posadził.

Namawiamy Cię – zagłosuj na nasz nowy projekt #616 i namów do tego znajomych i rodzinę!

Pamiętaj, posadzone w przestrzeni publicznej drzewa przyczyniają się do poprawy jakości życia każdego z nas, a odpoczynek wśród zieleni uspokaja i pomaga zregenerować siły.