Media o nas

 

28.01.2015 r.

gazeta.wroclaw.pl Wycinają drzewa na Promenadzie Staromiejskiej, bo remont

Przy okazji wyciętych będzie kilkanaście drzew. Nie wszyscy uważają, że to konieczne. – Tylko jakaś połowa jest usuwana z przyczyn sanitarnych, reszta z uwagi na tzw. kompozycję, czyli dlatego, że tak powiedział projektant – mówi Aleksandra Zienkiewicz, przewodnicząca stowarzyszenia „miastoDrzew”, które zajmuje się obroną drzew przed niepotrzebnymi wycinkami. – Przy Świdnickiej na miejscu drzew powstanie betonowy placyk z klombami kwiatowymi. Można było go przewidzieć w innym miejscu, np. tam, gdzie są zaplanowane trawniki – dodaje Zienkiewicz. Wątpliwości wzbudza też wybór gatunków drzew. – Zostaną posadzone tylko klony, które są mocno podatne na jemiołę. Warto, by były to też inne gatunki drzew – proponuje przedstawicielka stowarzyszenia.

 


29.10.2014 r.

wdolnymslasku.pl Zbliżają się wybory, więc wszyscy chcą sadzić drzewa

-W ostatnich 3 latach wycięto ponad 45 tys. drzew, to bardzo duża liczba. Młode drzewo nie będzie spełniało takiej samej funkcji, co stare. Musiałoby być ich wielokrotnie więcej, co jest oczywiście niemożliwe. Straty, jakie ponieśliśmy w ostatnich latach, są nie do odrobienia przez kilka pokoleń – mówi nam Aleksandra Zienkiewicz ze stowarzyszenia Miasto Drzew, które zainicjowało akcję „STOP wycince drzew we Wrocławiu. – Z pewnością coś ruszyło się po naszej akcji i niepokojach, jakie wyrażali mieszkańcy Wrocławia. Większość działań podjętych przez miasto ma jednak charakter pijarowy. Władze przestraszyły się, że jest to temat ważny dla ludzi, a one nic w tej sprawie nie robiły od lat. Myślę, że dlatego powstał plan nasadzeń wzdłuż Odry i padły obietnice, że we Wrocławiu będzie więcej drzew – dodaje przewodnicząca stowarzyszenia.


16.10.2014 r.

gazeta.wroclaw.pl  Co z tą Legnicką? Specjaliści rozmawiali o potrzebie zmian

– Breslau to już nie będzie. Nie przywrócimy Legnickiej przedwojennego charakteru, ale możemy ją poprawić – zauważała Zienkiewicz. – Wystarczy, że zaczniemy zwężać i zadrzewiać drogę. Potrzebne są tam cztery pasy drzew.


 

20.09.2014 r.

gazeta.wroclaw.pl Wycinają drzewa bez pytania, a mieszkańcy są oburzeni 

MiastoDrzew, stowarzyszenie reprezentujące mieszkańców, którzy nie zgadzają się na masowe usuwanie drzew, podkreśla, że niemal od zawsze urzędnicy wrocławscy nie mają w zwyczaju informować o wycinkach. Utrudniają też przeglądanie wniosków o planowanych wycinkach. – Złożyliśmy na to skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – zaznacza Aleksandra Zienkiewicz, przewodnicząca stowarzyszenia miastoDrzew.


17.06.2014 r.

gazeta.wroclaw.pl Miasto posadzi przy Odrze 3300 drzew. Powstanie plan zieleni

Obrońcy drzew cieszą się z planów magistratu. – To dobrze, że wreszcie urzędnicy zaczęli na poważnie myśleć o zieleni – mówi Aleksandra Zienkiewicz, przewodnicząca stowarzyszenia miastoDrzew. – Warto jednak pamiętać, że drzewa rosną długo i tak naprawdę sadzimy je dla przyszłych pokoleń. Musimy myśleć też o tym, by wycinano jak najmniej drzew dorosłych, które służą obecnym mieszkańcom – dodaje Zienkiewicz.


28.05.2014 r.

gazetawroclawska.pl We Wrocławiu wycięto 30 tysięcy drzew, ale urzędnicy wolą o tym nie mówić…

W ciągu minionych trzech lat we Wrocławiu wycięto 30 tys. drzew. – Do tej pory nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytania związane z tą ogromną wycinką – mówi Aleksandra Zienkiewicz ze stowarzyszenia miastoDrzew – dodaje. – Niestety, nie widać dobrej woli ze strony urzędników.

Skąd taka opinia? Stowarzyszenie poprosiło o możliwość przejrzenia wniosków o pozwolenie na wycinkę drzew, które wpłynęły do urzędu w ciągu trzech miesięcy tego roku. Odpowiedziano, że to niemożliwe.


 

25.02.2014 r.
Wręczenie listu otwartego Prezydentowi:

gazeta.wroclaw.pl Wręczyli list przeciwko wycince drzew. Ale nie prezydentowi 
gazetawroclawska.pl Ekolodzy piszą do prezydenta: Natychmiast zatrzymajmy masową wycinkę drzew
mmwroclaw.pl Stop wycince drzew we Wrocławiu. List otwarty do prezydenta podpisało ponad tysiąc osób
tvp.pl Wielkie cięcie we Wrocławiu
prw.pl Złożyli list otwarty w obronie drzew