WBO 2020 – projekt #325

Zieleń dla Wrocławia – nowe parki kieszonkowe i enklawy zieleni w całym mieście! – projekt #325

Projekt obejmuje realizację 4 parków kieszonkowych i 2 niewielkich enklaw z roślinnością wysoką i niską w różnych częściach miasta, a dokładnie na osiedlach:

  • Powstańców Śląskich (ul. Stysia/Owsiana, ul. Szczęśliwa/Zielińskiego),
  • Gaj (ul. Orzechowa),
  • Psie Pole-Zawidawie (ul. Krzywoustego),
  • Kowale (ul. Tczewska),
  • Ołbin (ul. Barlickiego/Pestalozziego)*.

„Kieszonki” to zarówno drzewa, jak i roślinność niska, ozdobna oraz krzewy. Do tego dochodzi wytyczenie ścieżek (śladem przedeptów, jeśli istnieją) oraz mała architektura, by można było wśród zieleni wypocząć, spotkać się, posiedzieć z książką. Obie enklawy zieleni obejmują posadzenie niskiej roślinności ozdobnej oraz po kilka drzew, a jedna z nich również montaż ławek. 

W proponowanych miejscach doskwiera brak zieleni – szczególnie tej ozdobnej i drzew – wśród której można wypocząć. Roślinność pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i na mikroklimat, a ten na nasze zdrowie. Potrzebujemy jej!

Dokumentacje projektowe dla ww. lokalizacji powstały w latach 2018-19 dzięki środkom z projektu WBO 2017 „Zieleń dla Wrocławia – parki kieszonkowe, nasadzenia, enklawy zieleni w całym mieście!” (w 2020 r. zostało ukończonych 6 innych „kieszonek” finansowanych ze środków z tego projektu). Zagospodarowanie wielu lokalizacji wiązało się ze znacznym zakresem prac, stąd 1 mln zł nie starczył na realizację wszystkich bardzo ciekawych koncepcji. Jeśli jednak zagłosujecie na ten projekt, będzie to możliwe już w przyszłym roku!

Kiedy i jak głosować?

Głosowanie rusza 18.09 i potrwa do 05.10.2020. Można głosować wypełniając formularz przez internet (strona WBO) lub papierowo w wyznaczonych miejscach.

Uwaga! Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy.

Nasz projekt #325 jest projektem ponadosiedlowym i opiewa na 2 mln zł.

Kim jesteśmy?

Chcemy, aby Wrocław był zielonym, przyjaznym miastem. W 2014 roku założyliśmy Stowarzyszenie Ochrony Drzew „miastoDrzew”.
Interweniujemy w urzędach, monitorujemy wycinki, pomagamy mieszkańcom. Co roku przygotowujemy projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, które dzięki mobilizacji mieszkańców wygrywają i są realizowane przez miasto.

Namawiamy Cię – zagłosuj na nasz projekt #325 i namów do tego znajomych i rodzinę!

Pamiętaj, posadzone w przestrzeni publicznej drzewa przyczyniają się do poprawy jakości życia każdego z nas. Poza funkcją estetyczną pełnią w mieście szereg ważnych funkcji: produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów. Odpoczynek wśród zieleni uspokaja i pomaga zregenerować siły witalne.

* Prawdopodobnie ta enklawa będzie sfinansowana ze środków Rady Osiedla i jeśli tak będzie, to zazielenimy inne miejsce na Ołbinie.