Na pierwsze spotkanie Grupy Dialogu Społecznego ds. Zieleni, które odbyło się dnia 18.09.2014 r. przygotowaliśmy wystąpienie w którym zawarliśmy najistotniejsze naszym zdaniem problemy z zielenią we Wrocławiu.
Problemy podzieliliśmy na dwie grupy:
I. Sprawy bezpośrednio związane z drzewami i zadrzewieniem Wrocławia
1. Zbyt duża liczba wyciętych / zbyt mała liczba nasadzonych – sumarycznie na przestrzeni kilku lat intensywnie maleje liczba drzew w mieście
2. Często nieprawidłowa, niefachowa i niezgodna z prawem pielęgnacja drzew
3. Jemioła na drzewach – zaniedbane drzewa. Później – jemioła jako powód do wycinek.
4. Nasadzenia o złej jakości – drzewa z wadami pojawiają się jako nowe nasadzenia, brak fachowego nadzoru na niedawno posadzonymi drzewami (np. Nowy Targ)
5. Uszkodzenia mechaniczne drzew (np. prace remontowo-budowlane; podkaszanie traw) – niefachowe wykonywanie robót i niewystarczający nadzór nad wykonawcami
6. Nieprawidłowe zabezpieczanie drzew (prace remontowo-budowlane)
7. Nieusuwanie realnie niebezpiecznych konarów/drzew lub martwych drzew
8. Brak nasadzeń dużych drzew przy nowych inwestycjach
9. Bardzo często brak nasadzeń kompensacyjnych zlokalizowanych w miejscach wycinek (np. nasadzenia kompensacyjne za dane drzewo pojawia się w innej dzielnicy)
II. Sprawy pośrednio związane z drzewami i zadrzewieniem Wrocławia
1. Zła komunikacja:
a) z urzędem (WŚIR/MKZ) – treść, czas udzielania informacji;
b) wewnątrz urzędu, np. między wydziałami
2. Brak przeznaczonej dla mieszkańców informacji w terenie poprzedzającej wycinki drzew (nieliczenie się z mieszkańcami!)
3. Brak efektywnie dostępnej informacji w publicznym wykazie – np. słaba jakość informacji w ekoportal.gov.pl (np. Nie podawanie dokładnej lokalizacji planowanych wycinek; informacje umieszczane z opóźnieniem)
4. Ogólnikowe, nierzetelne argumentowanie decyzji o wycinkach (niedostatecznie udokumentowane) – nieangażowanie fachowców.
5. Niebranie pod uwagę zielonej infrastruktury (drzew) – np. przy tworzeniu planów miejscowych
6. Nierealizowanie założeń obowiązujących planów miejscowych (MPZP).
7. Decyzje nakazujące nasadzenia kompensacyjne zazwyczaj nie precyzują gatunku, rozmiaru, lokalizacji nowych drzew. Czy ich realizacja jest weryfikowana?