Pielęgnacja miejskich drzew we Wrocławiu

Zaniepokojeni zabiegami na drzewach prowadzonymi na początku 2014 roku na wrocławskich drzewach przez Zarząd Zieleni Miejskiej postanowiliśmy zainterweniować. Wysłaliśmy zapytania w celu ustalenia na jakiej podstawie dokonywane są cięcia, czy firmy wykonujące te prace mają odpowiednie uprawnienia oraz kto wyznacza drzewa, na których należy wykonać takie cięcia. Jako że prace te oceniliśmy jako osłabiające drzewa, zapytaliśmy w jaki sposób ZZM zapobiega dewastacji drzew. Interesowało nas także co dzieje się z drewnem pozyskanym podczas tych prac.

Poniżej pełna treść pisma, dodatkowo załączyliśmy  zdjęcia dokumentujące przykładowe przypadki.

pismo-zzm-pielegncjeW odpowiedzi przeczytaliśmy, że prace te miały charakter pielęgnacyjny. Z jednej strony ZZM zapewniał, że „każda ingerencja w obrębie korony nie jest dla drzewa obojętna”, z drugiej tłumaczył, że „stan zdrowotny  drzew (…) wymusza większą częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych” .

Poniżej pełna treść odpowiedzi z Zarządu Zieleni Miejskiej.

zzm-pielegnacje-odp-1 zzm-pielegnacje-odp-2

 

Nie jest to dla nas wystarczające wyjaśnienie, gdyż czytając literaturę fachową (J. Borowski, M. Motas „Podstawy pielęgnacji drzew” w: „Drzewa w krajobrazie. Podręcznik praktyka”) na temat pielęgnacji dojrzałych drzew dowiadujemy się m.in. że:

– Należy unikać cięcia grubych gałęzi. Każde duże cięcie to źródło infekcji patogenów. Im rana jest większa, tym dłużej przebiega proces zabliźniania ran i grodziowania.

– Cięcie gałęzi o średnicy poniżej 5 cm nie odbija się w istotny sposób na ogólnej kondycji dojrzałego drzewa pod warunkiem usuwania nieznacznej ilości aparatu asymilacyjnego oraz zachowania ogólnych zasad de – zynfekcji narzędzi.

– Drzewa należy pielęgnować planowo, a nie akcyjnie. Taki sposób działania minimalizuje wielkość ran i nie naraża drzew na głębokie infekcje.

– Cięcie kilku gałęzi położonych tuż obok siebie lub jedna nad drugą utrudnia gojenie się ran (zalewanie tkanką przyranną). Takie cięcia powodują głębokie infekcje, upośledzenie przepływu asymilatów i późniejszą podatność na rozkład i złamanie.

Poniżej kilka zdjęć z tzw. „pielęgnacji” przesłanych jako załączniki do naszego pisma.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ul. Konduktorska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ul. Konduktorska

ul. Na Polance

ul. Na Polance

Drewno z pielęgnacji drzew przy ul. Na Polance

Drewno z pielęgnacji drzew przy ul. Na Polance